Napisz sprawozdanie z ostatnich chwil życia emilii plater
- To niewieleEmilia Plater była Litwinką, co również zostaje podkreślone w ostatniej strofie utworu.. W tym czasie na Litwie Emilia Broel-Plater służy u boku stryjecznego brata Cezarego Platera w założonym przez niego oddziale partyzanckim.. Rodziny Plater i von der Mohl od dawna były osiadłe w Kurlandii oraz w Inflantach Polskich (dziś Łotwa).Większość przedstawicieli rodu Platerów wiązała swoje osobiste i rodzinne życie ze sprawą Polski i byli gorącymi patriotami, którzy wnieśli znaczny wkład w rozwój kultury polskiej.. Matka Emilii, Anna z Mohlów, była jak na owe czasy kobietą .Biogram Emilii Plater.. Mickiewicz , aby ukazać ludziom potęgę i sławę pułkownika używa porównania do Czarnieckiego, wymienia spory arsenał broni dobrego wojaka, wspomina o tym, jak .Poprawna pisownia, znaczenie: Emilia jest popularnym żeńskim imieniem.. Upamiętnienia[edytuj] Mjr Marian Ćwiklewski w otoczeniu Platerówek, Sielce 1943 r. Literatura[edytuj] Z inspiracji osobą Emilii Plater Adam Mickiewicz napisał wiersz Śmierć pułkownika.. Zapłacił niespełna 40 tys. zł.. W okresie międzywojennym jej podobizna znalazła się na banknotach 20-złotowych.Emilia Plater (1806 - 1831) była polska hrabianką, kapitanem Wojska Polskiego, w tym stopniu również biorąc czynny i niezwykle zaangażowany udział w powstaniu listopadowym.. Sowiński w okopach Woli - analiza i interpretacja "W starym kościółku na WoliŚmierć pułkownika - interpretacja utworu Adama Mickiewicza..

Napisz kartkę z dziennika - opisz ostatnie chwile życia Emilii Plater.

Generał pochwalał bohaterstwo Emilii ale radził jej aby wycofała się z powstania.Teatr Nasz działa w II LO im.. Dzieło Mickiewicza stało się wspaniałą pamiątką, dzięki której rodacy na zawsze zachowają w pamięci obraz niewielkiej chatki w głuchej puszczy, jaka była świadkiem ostatnich chwil Emilii Plater.Z kolei w „Śmierci pułkownika" bohaterką jest Emilia Plater, która walczyła w powstaniu listopadowym.. 4 listopada 2014 r. odbył się w Miejskim Domu Kultury w Niewiadowie konkurs wiedzy o Cyprianie Kamilu Norwidzie pt. „Norwid - Poeta Naszej Ziemi".Zrobił więc to, co umiał - napisał wiersz, dzięki któremu stała się legendą.. O Emilii Plater pisali wiersze sławni europejscy poeci: Kard.Emilia Plater stała się symbolem patriotyzmu i walki o niepodległość oraz bohaterką poematów.. Na pierwsze hasło zapałem swym porywa mieszkańców Dusiat, organizuje z nich zastęp powstańców, stacza nieszczęśliwą (z powodu braku amunicji) walkę z Moskalami pod Jeziorasami, łączy się następnie z partią wolnych strzelców wilkomierskich, walczy z nadzwyczajnym męstwem w bitwie pod .Sprawozdanie to jedna z form pisemnych, których tworzenie ma na celu przedstawienie wydarzeń.Sprawozdanie powinno, więc zawierać dokładne informacje o danym zdarzeniu, a także opinię autora..

Druga natomiast, jako sprawozdanie z lektury, audycji czy przedstawienia jest pokrewna recenzji.

Wychowywana z kuzynami zaznajomiła się z bronią, umiała jeździć konno i polować.. Poza tym pisała poezję, pięknie śpiewała i rysowała.Weź pod uwagę, że Polakom nadal przyszło żyć pod zaborami i nie .. E. Plater jest także patronką wielu szkół i ulic w całym kraju.. W końcu przybył na Litwę generał Chłapowski, który z polecenia Rządu Narodowego miał podtrzymać walkę powstańców.. Jak tylko dowiedziała się o wybuchu powstania w Warszawie, udała się na konną przejażdżkę po dworach i wzywała zaprzyjaźnionych ziemian do powstania.Wzory bohaterskiego porucznika Ordona, dumnego starca, generała Sowińskiego, czy Emilii Plater, ukazują nie tylko piękne życie dla chwały ojczyzny, ale i piękną śmierć, której bohaterowie się nie boją, idą po nią wzniośle i bez lęku.. W sprawozdaniu finansowym za rok 2003 czytamy o sprzedaży roszczeń do nieruchomości przy Karowej 14/16.. Sprawozdanie musi być pisane w stylu chronologicznym, każde wydarzenie po kolei.Dobór faktów należy do ciebie.Budowa sprawozdania - Tytuł - jakiego wydarzenia dotyczy sprawozdanie - Nakreślenie tła ukazywanego ze zdarzenia - gdzie, kiedy, kto, dlaczego - przedstawienie najistotniejszych faktów w kolejności chronologicznej - podsumowanie, ocena, refleksja Szczegółowo: (opis dotyczy się balu) - gdzie, kiedy odbył się (np. bal) - kto w nim uczestniczył - jak wyglądała (np. dekoracja sali .„Śmierć Pułkownika" to poetycki hołd dla jednej z bohaterek powstania listopadowego..

Potem wyjechała z matką, pozostawiając ojca, który prowadził dość hulaszczy tryb życia.

Akcja rozgrywa się w „głuchej puszczy", w chacie leśnika.. Dzieciństwo spędziła w Wilnie.. W głuchej puszczy, przed chatką leśnika,Pułkownik ma ostatnie życzenie - chce zobaczyć swego konia i żołnierski rynsztunek.. Być może również z tego powodu, Mickiewicz odczuwał szczególną więź ze zmarłą kobietą.. Mickiewicz nie jedną rzecz zmienił w opisie jej ostatnich chwil, ale nie zmniejsza to roli, jaką Emilia Plater odgrywała w czasie, kiedy Polski nie było na mapie i potrzebowano kryształowych wzorów.. Trudność z odmianą i pisownią odnosi się do trzech przypadków w liczbie pojedynczej: w dopełniaczu, celowniku oraz w miejscowniku.Emilii Plater 14.. Sprawozdanie warto zacząć od przedstawienia ogólnych informacji o wydarzeniu.. Była córką hrabiego Franciszka Ksawerego i Anny von der Mohl.Wyobraź sobie, że jesteś jednym z żołnierzy.. Niestety, należy ono do tych imion, których deklinacja, a więc i sama pisownia sprawiają problem.. Napisz notatkę o Emilii Plater, którą można by umieścić w ,,Kronice sławnych Polek" 2.. Kupił je od Hellera Mirosław Bieniek, który trudni się reprywatyzacją od lat 90.. W imieniu jednego z żołnierzy napisz sprawozdanie z ostatnich chwil życia emilii plater zachowaj czas teraźniejszy Odpowiedź Guest Emilia Plater jest dzielną wojowniczką lecz przez jej ciężki wysiłek wykończała się i dopadła ją wstrętna choroba.Emilia Plater jest bohaterką narodową Polski, Białorusi i Litwy[potrzebne źródło]..

Napisz fragment ...Jedna to zbliżona do dziennikarskiego reportażu relacja z wydarzeń życia codziennego, imprez, wycieczek, itd.

Od roku 2014 opiekunem teatru jest mgr Ewa Sokołowska-Grobel.. Na przestrzeni ostatnich lat uczniowie zaprezentowali w szkole, jak i poza nią, kilka spektakli:Asfaltowa jezdnia, wspólny pas dla autobusów i rowerów, stanowiska do ładowania aut elektrycznych - tak jesienią ma wyglądać ulica między Pałacem Kultury a Złotymi Tarasami.. Zapał, pomysłowość intensywność działań - jak wspominał ówczesny dyrektor szkoły dr Wacław Nartowski - dały cenny i bogaty plon: oto na cokole z różowego wąchockiego piaskowca stanął patynowy odlew popiersi J. I. Kraszewskiego, a na budynku szkoły zajaśniał biały marmur tablicy .Wódz Powstańców — Emilija Plater!. Umierający przyjmuje ostatnie namaszczenie, wszyscy zgromadzeni płaczą.. Wybierz temat, który ci odpowiada.. Emilii Plater od wielu lat i skupia młodzież uzdolnioną artystycznie.. Akcja rozgrywa się w „głuchej puszczy", w chacie leśnika.. Okoliczności śmierci bohaterki, która wynikła z wycieńczenia trudem powstania, były inspiracją dla romantyków, często tworzących utwory o .Okazało się, że kobieta, która w ostatnich miesiącach życia towarzyszyła Dziedzic i dbała o jej zdrowie, jest lekarzem i poznała gwiazdę „Tele-Echa" w przychodni przy ul. Emilii Plater.Oddział Emilii Plater odmaszerował w kierunku Poniewieża gdzie połączył się z obozem Karola Załuskiego.. Zadanie 9.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, analizę środków stylistycznych wykorzystanych w wierszu, charakterystykę podmiotu lirycznego, omówienie najważniejszych motywów literackich pojawiających się w utworze, a także dokładny opis sytuacji lirycznej, czyli okoliczności wypowiedzi .Dwoje dzieci odwiedza swojego kolegę, który zmaga się z pracą domową z historii-napisanie notatki o Emilii Plater.. Adam Mickiewicz jej postać uwiecznił w wierszu "Śmierć pułkownika".. Przykład 1: Sprawozdanie z konkursu Sprawozdanie z konkursu - przykład.. Objętość min.. Odwiedzający są uczniami Szkoły Podstawowej Nr 8 i postanawiają pomóc koledze opowiadając o akademii, która odbyła się w ich szkole z okazji Dnia Patrona Szkoły- Emilii Plater.II Zjazd Wychowanków i Absolwentów Zjazd był poświęcony 300-leciu d. Akademii Bialskiej.. Dodaj opis twoich przeżyć.. Wczesnym rankiem lud żegna się z martwym Pułkownikiem..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt