Plan wydarzeń katarynka relacja narratora o losach bohatera
Ma jedno dziwactwo - obsesyjnie nienawidzi ulicznych katarynek i ich głośnej, hałaśliwej muzyki.Plan wydarzeń Tom I.. Wtedy zobaczył widok niezwykły.1.. Uzmysłowienie kalectwa, które dotknęło dziecko 5.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Historia niewidomej dziewczynki a) Choroba b) Oswajanie się z kalectwem 6.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Obserwacje narratora dotyczące życia młodego małżeństwa, mieszkającego naprzeciwko: szczęśliwe życie, wspólna praca; choroba męża, wizyty lekarza, zwolnienie służącej, dzielność i upór żony, wiara w możliwość wyzdrowienia małżonka; podstęp małżonków, śmierć męża.- zainteresowania - ocena postaci Zastanówcie się, jak zaprezentować postać pana Tomasza?Napiszcie charakterystykę mecenasa wg powyższych punktów.. Przedstawienie pana Tomasza.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.Katarynka powstała w 1881 r. jako jedno z ważniejszych ogniw w bogatej twórczości nowelistycznej Prusa.. Jednak rozmyślania przerwał mu niezwykle mocny, świdrujący dźwięk katarynki.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.Katarynka - plan wydarzeń 1..

Katarynka - plan wydarzeń, 1.

Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, charakterystykę postaci, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.. Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa / krótka.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Zajęcie się sprawą sądową i wiążący z nią brak czasu 6.. Pojawienie się kataryniarza 7.. Poza tym w lekturze nie ma dużo bohaterów oraz brak opisów przyrody .W związku z tym „Katarynka" należy do gatunku literackiego, który nazywamy NOWELĄ .. Streszczenie.. Niezwykle oburzony mecenas rzucił się do okna.. Wszystkie zdarzenia mają .. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Sprowadzenie się do kamienicy nowych lokatorek 5.. Potem ożenił się z Małgorzatą Minclową (wdową po właścicielu sklepu), został wdowcem i wyjechał do Turcji, gdzie powiększa majątek.Karta-pracy-nr-2 - Katarynka - dokument [*.docx] Karta pracy: Plan wydarzeń noweli Katarynka Bolesława Prusa Dopisz brakujące punkty planu wydarzeń.Karta pracy nr 3 Świat przedstawiony 1..

Wszystkie zdarzenia ...Plan wydarzeń.

Liczba bohaterów pojawiających się w „ Katarynce" jest ograniczona / duża.. - Relacja narratora o losach bohatera:, a) - młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet,, b) - kariera mecenasa,, c) - wynajęcie obszernego mieszkania,, d) - poszukiwanie kandydatki na żonę,, e) - miłość do sztuk pięknych,, f) - urządzanie wieczorów koncertowych,, g) - dziwactwo starszego pana - nienawiść do katarynek i kataryniarzy,, h) - opłacanie stróża za .Bohaterowie • Pan Tomasz i niewidoma dziewczynka (postacie pierwszoplanowe) • matka dziewczynki, stróż Kazimierz i Paweł oraz lokaj (postacie drugoplanowe i epizodyczne)Bolesław Prus Katarynka - plan wydarzeń .. Zastanów się teraz jaki był najważniejszy moment w utworze.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. 1878 r. Warszawa - w jednej z jadłodajni toczy się rozmowa o Wokulskim: był subiektem w piwiarni Hopfera, uparcie się uczył, wziął udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię.. Obserwowanie nowych sąsiadów 3.. Wszystkie zdarzenia mają .Bolesław Prus to prawdziwy mistrz krótkich form prozatorskich, a Katarynka stanowi na to dowód..

Wprowadzenie bohatera - pana Tomasza - i przedstawienie jego stosunku do katarynek 2.

Wszystko co trzeba wiedzieć o utworze Katarynka Bolesława Prusa znajdziecie na streszczenia.pl.Temat: „Katarynka"- spotkanie z lekturą i jej autorem.. Pewnego razu, bohater zajmował się sprawą, w której miał udzielić porady.. Pomoże Wam w tym słownictwo: mecenas na emeryturze, stary kawaler, mieszkaniec Warszawy twarz: rumiana, ozdobna szpakowatymi faworytami, siwe, łagodne oczy, ubiór: elegancki dżentelmen, dbający o swój wygląd, latem nosił .Karta pracy nr 3 Świat przedstawiony 1.. Przyjęcie nowego dozorcyInformacje o katarynce Katarynkę - mechaniczny instrument grający - prawdopodobnie wynalazł i skonstruował na początku XVIII wieku Włoch Giovanni Barberi z Modeny.. Jest to utwór, w którym autor Lalkidaje wyraz swoim zainteresowaniom społecznym, tworząc przy tym interesujący portret dziecięcy.Jeden z tych przywoływanych na dowód jego niezwykłej umiejętności „ożywiania" małoletnich bohaterów.Katarynka - Plan wydarzeń.. Losy pana Tomasza (element retrospektywny, poznany z relacji narratora): a) Młodość Tomasza i powodzenie u kobiet b) Kariera mecenasa i flirty z wieloma kobietami c) Urządzanie mieszkania i poszukiwanie żony• Katarynka to utwór niewielkich rozmiarów, posiadający jeden główny wątek.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Narrator wyraża / nie wyraża swoich opinii i komentarzy.Przedstaw informacje o twórcy obrazu..

Decyzja pana Tomasza 1.Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Plan wydarzeń "Katarynki" ?

7,517 wizyt.Świat przedstawiony w noweli „Katarynka" 1.. Nowela to krótki, zwięzły jednowątkowy utwór pisany prozą z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym( moment najwyższego napięcia, w którym rozstrzygają się losy bohaterów) i zakończony puentą( wyraziste, często zaskakujące zakończenie utworu).. Przedstawienie pana Tomasza.. Uwaga: poniższe zadania (notatkę o pisarzu, świat przedstawiony, bohaterowie, plan wydarzeń) można uzupełnić, wydrukować i wkleić do zeszytu.Opowiadanie ,,katarynka'' pytania: 1.Kim był pan Tomasz.. Przedstawienie pana Tomasza.. (Pracę prześlij.). Praca domowa Przygotuj informacje o życiu i twórczości Aleksandra Fredry.Utwór B. Prusa ,,Katarynka" jest nowelą.. Opisz dzieło .. Otwórz podręcznik na str. 253 i przeczytaj zawarte tam informacje.. 4.Takie ćwiczenia są potrzebne do tego, aby potem wykorzystać je do tworzenia planów twórczych, czyli takich, do realizacji których przystąpimy w przyszłości.. Katarynka - streszczenie plan.. Streszczenie Nowela rozpoczyna się opisem mężczyzny który p…Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. Opis postaci dziewczynki 4.. Bohater nowelki, pan Tomasz, prowadzi stateczne i spokojne życie, to znawca i koneser sztuki o wysublimowanym guście.. Wędrowni grajkowie przemieszczali się z katarynką po ulicach,Losy pana Tomasza (element retrospektywny, poznany z relacji narratora):a) Młodość Tomasza i powodzenie u kobietb) Kariera mecenasa i flirty z wieloma kobietamic) Urządzanie mieszkania i poszukiwanie żonyd) Poświęcanie wolnego czasu sztuce i muzyce oraz nienawiść do kataryneke) Starość Tomasza i spotk.Katarynka - plan wydarzeń, 1.Relacja narratora o losach bohatera: a) młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet, b) kariera mecenasa, c) wynajęcie obszernego mieszkania, d) poszukiwanie kandydatki na żonę, e) miłość do sztuk pięknych, f) urządzanie wieczorów koncertowych, g) dziwactwo starszego pana - nienawiść do kataryniarzy i katarynek, h) opłacanie .Utwór „ Katarynka" napisany jest wierszem / prozą.. Przedstawienie pana Tomasza a) Pan Tomasz w młodości b) Poszukiwania żony c) Pan Tomasz w dojrzałym wieku 2.. Ten przenośny instrument zrobił wielką furorę w miastach europejskich.. Sposób spędzania dnia przez pana Tomasza 4..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt