Interpretacja obrazu jana matejki jan kochanowski nad zwłokami urszulki
Do dziś zachował się jedynie akwarelowy szkic na papierze w rozmiarze 24 × 32 cm - studium do obrazu.. Na pierwszym planie dzieła znajduje się postać Jana Kochanowskiego po stracie swojej córki, Urszuli.Poeta, pochylając się nad zwłokami dziewczynki, troskliwie .Jan Matejko, Kochanowski nad zwłokami Urszulki - interpretacja Urszula Kochanowska nie była jedynym dzieckiem Jana Kochanowskiego i też nie tylko ją spośród swych pociech polski poeta stracił, jednak to jej śmierć była dla niego wyjątkowym ciosem i jej poświęcił „Treny", zbiór przepełnionych smutkiem i filozoficzną .Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" (1862 r.) Zainspirowany lekturą Trenów, Jan Matejko stworzył obraz, przedstawiający zbolałego ojca pochylającego się nad ciałem córeczki.. Jej twarz jest spokojna, ma delikatne rysy, sprawia wrażenie jakby zapadła w głęboki sen.. To cudowne arcydzieło stworzył sławny polski malarz - Jan Matejko.. Opis obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest pięknym obrazem namalowanym w 1862r.. Zmarła ona jak wiadomo w wieku niespełna trzech lat.. Powyżej znajduje się jej tata, który z wielkim bólem obejmuje ciało.Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - kopia obrazu Jana Matejki namalowana przez Jerzego Primke w 1984 roku, na postawie kopii z Pałacu Prymasowskiego w Warszawie..

Opis obrazu „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszuli".

Na pierwszym planie obrazu znajduje się Jan Kochanowski i jego.Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - Obrazy Matejki Jan Kochanowski nad zwłokami UrszulkiJan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - obraz Jana Matejki namalowany w 1862 roku, uznawany za zaginiony.. To cudowne arcydzieło stworzył sławny polski malarz - Jan Matejko.Na pierwszym planie widać małą dziewczynkę, która przyodziana jest w białą szatę z czarnym krzyżem.. Najwybitniejszy polski malarz okresu renesansu namalował w 1862 roku obraz olejny "Jan Kochanowski nad zwłokami córki" Dzieło przedstawia poetę, pogrążonego w rozpaczy po śmierci córki, z którą wiązał plany na przyszłość.jan kochanowski nad zwŁokami urszulki.. Na pierwszym planie widać małą dziewczynkę, która przyodziana jest.. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest pięknym obrazem namalowanym w 1862r.. To cudowne arcydzieło stworzył sławny polski malarz - Jan Matejko.. Namalował wiele dzieł o tej tematyce np: ,,Hołd pruski", ,,Stańczyk".. Ręce ma złożone, a usta… Czytaj dalej →Opis obrazu Jana Matejki "Kochanowski nad zwłokami Urszuli" bohemma, czw., 03/12/2009 - 19:54 Jan Matejko na obrazie pt. „Kochanowski nad zwłokami Urszuli" ilustruje treść trenów, które wspomniany w tytule poeta napisał na cześć swojej zmarłej córeczki.Ojcowska żałoba oczami Jana Matejki - „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki"..

Opis obrazu "Kochanowski nad zwłokami Urszulki".

Opis obrazu Stańczyk Jana Matejki.. obraz powstal w XIX wieku po śmierci Urszuli Kochanowskiej.. zadanie dodane 22 lutego 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła średnia] .. Artysta żył w XIX wieku i reprezentuje polskie malarstwo historyczne.. Legenda o Janie Matejce.Opisz postać ojca w obrazie Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki 2013-11-08 20:52:31 podpisz obraz Jana Matejki .. 2014-10-29 16:44:29 Opisz obraz Jana Matejki .. 2014-04-24 19:17:13„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest pięknym obrazem namalowanym w 1862r.. wg jana matejki.. Malarz przedstawił ją jakby śpiącą spokojnie w trumnie, nad która pochyla się zbolały ojciec.Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki.. 1,296 wizyt.. Postacią pierwszoplanową jest dziewczynka.. Kochanowski, trzymając Urszulkę w objęciach, jednocześnie wskazuje na nią dłońmi, co świadczy o tym, że to ona jest na tym obrazie najważniejsza.Jan Matejko - malarz epoki renesansu, znany jest przede wszystkim ze swych wspaniałych scen batalistycznych oraz obrazów o szeroko pojętej tematyce historycznej.. Odziana w biały strój wygląda niezwykle delikatnie i niewinnie.. Jan Matejko Bitwa Pod Grunwaldem interpretacja obrazu.. Z Janem Kochanowskim podróż po renesansie (7) Cele ogólne: poznanie obrazu Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki, analiza obrazu - wnioskowanie na podstawie opisanej sytuacji lirycznej..

W: Opis obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" zgodnie z kryteriami (0-10p.)

Na pierwszym planie widać małą dziewczynkę, która przyodziana jest.Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - obraz olejny Jana Matejki namalowany w 1862 roku, uznawany za zaginiony.. olejna kopia obrazu j. pawelski; oryginaŁ uznany za zaginiony; wymiar pŁÓtna ok. 100x90cm; wymiar z ramĄ ok.120x110cm; obraz namalowany rĘcznie technikĄ olejnĄ; pŁÓtno naciĄgniĘte na blejtram; moŻliwoŚĆ wybrania innej ramy; na zdjĘciu zŁota patynowana rama- z1-10cm szer.Porównanie wybranego trenu Jana Kochanowskiego i z utworem Stanisława Różewicza "Anka" (0-5p.). Przedstawia załamanego poete nad zwlokami swojej najmłodszej corki.. O: Recytacja wybranego trenu (0-6p.). Ukazuje scenę po śmierci Urszuli.. Cele operacyjne: uczeń gromadzi wiadomości o Janie Matejce uczeń wykorzystuje wiedzę ze sztuki: pierwszy plan, drugi plan , tło, perspektywa, symbol uczeń odczytuje symboleObraz Jana Matejki Kochanowski nad zwłokami Urszulki przedstawia pisarza czuwającego przy zmarłej córeczce.. Na pierwszym planie dzieła widzimy trumnę, a w niej martwą aczkolwiek spokojną Urszulkę.Ubrana jest w jasną sukienkę.. Cele operacyjne: Uczeń: gromadzi wiadomości o Janie Matejce .TEMAT: Ożywiamy obraz Jana Matejki ,,Kochanowski nad zwłokami Urszulki" Czas realizacji :1 godz. lekcyjna I..

Nad ...Autorem obrazu ,,Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest Jan Matejko.

Jego najsławniejszym obrazem jest ,,Bitwa pod Grunwaldem".. Inne znane jego tytuły to: „Urszula Kochanowska", „Jan Kochanowski nad zwłokami swojej Urszulki"., „Kochanowski nad trumną Urszulki".Oryginał uznany jest za zaginiony.. Dzieło wykonane techniką olejną powstało w 1862 roku, niestety obecnie uznawane jest za zagin.Ich wymowa, zawarte w nich emocje i przemyślenia stały się inspiracją dla wielu późniejszych twórców, m.in. Bolesława Leśmiana, który napisał wiersz „Urszula Kochanowska" oraz Jana Matejki, który przedstawił postać poety z Czarnolasu przy ciele zmarłej Urszulki, na obrazie zatytułowanym „Jan Kochanowski nad zwłokami .Opis obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" jest pięknym obrazem namalowanym w 1862r.. Jednym z jego dzieł jest obraz pt. „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki", który przedstawia jak sama nazwa mówi… Czytaj dalej →Obraz Jana Matejki Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki przedstawia pogrążonego w żałobie Jana Kochanowskiego, całującego w głowę swoją zmarłą córkę, Urszulkę.. Na pierwszym planie widać małą dziewczynkę, która przyodziana jest w białą szatę z czarnym krzyżem.Znany polski malarz Jan Matejko jest tworcą obrazu pt. " Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki".. Inspirowana jest oczywiście cyklem „Treny" Jana Kochanowskiego i zawiera wiele bezpośrednich odniesień do niego.Obraz Jan Matejki 'jan kochanowski nad zwłokami Urszulki' +1 głos.. Na pierwszym planie dzieła znajduje się postać Jana KochaInformacje na temat Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki interpretacja obrazu Wypracowania, konspekty, streszczenia i pomoc szkolna.Obraz Jana Matejki pt. "Kochanowski nad zwłokami Urszulki" przedstawia poetę Jana Kochanowskiego wraz z jego zmarłą córką.. Dzieło powstało w 1862 roku i jest szkicem czarno-białym.Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki", w samym centrum znajduje się pisarz wraz z córką.. Treny Jana Kochanowskiego zainspirowalay Jana matejke do namalowania tego fascynujacego obrazu.Jan Matejko, „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki", 1862, zaginiony, cyfrowyczarnolas.pl, CC BY 3.0 Ważne daty 1838‑1893 - lata życia Jana Matejki"Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" Jan Matejko podjął się malarskiej próby zrelacjonowania ostatniego pożegnania ojca, Jana Kochanowskiego, z córeczką..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt