Wypracowanie iliada pojedynek hektora z achillesem
Pisz językiem tobie współczesnym.Jedną z najdrastyczniejszych i najbardziej chwytających za serce scen „Iliady" jest pojedynek dwóch wojowników: Achillesa z obozu Achajów oraz Hektora, walczącego po stronie Trojan.. Uchodził za potomka króla Priama i Hekabe.. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.. W kulminacyjnym punkcie dzieła zwycięża w pojedynku Hektora i zabija go.Ginie w pojedynku z Achillesem, który po pojedynku bezcześci jeszcze jego ciało, a wydaje je dopiero zbolałemu ojcu księcia Ilionu - Priamowi.. Achilles trafia Hektora w szyję 10.Ważnym elementem utworu są starcia herosów.. Staczali ze sobą pojedynki, brali czynny udział w bitwie, musieli dokonywać wyborów moralnych.Podczas pojedynku z Hektorem, zabójcą swojego przyjaciela, nie okazał wrogowi ani krztyny litości.. Choć z dala, tam przecie był ktoś potężniejszy od niego, przy wydrążonych okrętach - tam jeszcze.Ten, doprowadza do konfrontacji zabijając na oczach Hektora jego młodszego brata.. Wie, co to strach, np. zdominował go w chwili, gdy zaczął uciekać przed Achillesem, lecz w końcu przełamał się i stanął do walki, w której zginął.Hektor jest bohaterem Iliady Homera.. Spotkanie Hektora i Achillesa z Dzeusem 5.. Homer, we fragmentach XXII księgi Iliady, przedstawia jego walkę z najpotężniejszym pośród Greków, Achillesem.. Jak najwięcej słów, musi być min..

Wreszcie obaj, Achilles i Hektor, stoczyli ze sobą pojedynek.

Pojedynek musiał się odbyć, gdyż wcześniej Hektor zabił przyjaciela Achillesa - Patroklosa, a żądny zemsty Achaj, wyzwał zwycięzcę na pojedynek.67% Plan wydarzeń ,,Iliady'' Homera (Pojedynek Hektora z Achillesem) 83% Relacja pojedynku Hektora z Achillesem; Opisy scen batalistycznych - sceną taką jest np. pojedynek Hektora z Achillesem, obraz oblężenia grodu, zasadzki i bitwy.. Hektor stał po stronie Troi, Achilles po stronie Greków, a walczyli u stóp Troi.. O zaciętości toczonego boju możemy przeczytać w XXII księdze Iliady Homera.. Pragnęli też pomścić krzywdy wyrządzone im oraz ich bliskim.. Achilles był synem bogini Temidy oraz Peleusa.Przydatność 50% Reportaż Walki Achillesa z Hektorem.. Znajdujemy tu wyobrażenie ziemi, nieba, morza, dwóch miast i życia w nich - śluby, uczty, waśnie handlarzy itp. Hektor jest mężny i dzielny, jednakże gdy ma dojść do walki z Achillesem, początkowo zaczyna uciekać, obiegając trzykrotnie mury Troi.Akcja eposu Homera Iliada obejmuje 50 dni z ostatniego roku wojny i ukazuje gniew Achillesa i jego konsekwencje na przebieg wojny.Poemat rozpoczyna się inwokacją, w której Homer zwraca się do bogini Ateny z prośbą, aby pomogła opiewać czyny Achillesa: Gniew, bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa, zgubę niosący i klęski nieprzeliczone Achajom….Ów bohater odniósł bowiem wiele .Dlatego woli zginąć, niż dopuścić, by ukochana kobieta cierpiała w niewoli..

Achilles rozgniewany na Hektora, który zabił mu przyjaciela, wyzywa go na pojedynek.

Znaleźli się jednak w odmiennej sytuacji.. Mówi się tu o okrutnej woli Dzeusa, według której Grecy mieli ponosić klęski w wojnie trojańskiej aż do chwili, gdy Achilles pojedna się z Agamemnonem.. 86% Zostań korespondentem wojennym i przygotuj reporterską relację z pojedynku Achillesa i Hektora.. Mimo próśb Trojańczyka, aby ten nie bezcześcił jego ciała, Achilles z satysfakcją przebija jego kostki, przywiązuje do rydwanu i na oczach zrozpaczonego Priama obwozi dookoła murów miasta.Odwaga była jedną z ważniejszych cech, którą obaj bohaterowie się wykazywali.. Odrzuca na bok emocje, które poróżniły go z Agamemnonem i w konsekwencji doprowadziły do utraty przyjaciela; odtąd żądza zemsty kieruje jego postępowaniem.3.. Hektor to prawy i szlachetny wojownik.. 75% Walka Hektora z AchillesemZanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego.. Heros, pół człowiek, pół bóg - syn śmiertelnika Peleusa i bogini Tetydy.. Hektor, książę Troi, boi się Achillesa i ucieka od niego, obiegł on trzy razy gród Priamów.. Achilles gromi Trojan - zabija między innymi brata Hektora, Polydorosa.. W przeciwieństwie do Achillesa panuje nad emocjami i zachowuje rozwagę.. Cała sytuacja, która doprowadziła do starcia się tych dwóch, spowodowana była chęcią zemsty .Nad powalonym w proch zaczął chełpić się boski Achilles: "Pewnie myślałeś, Hektorze, zdzierając zbroję z Patrokla, że ocalejesz, i o mnie nie dbałeś, że byłem daleki..

80% Odwołując się do podanego fragmentu "Iliady" (pojedynek Hektora z Achillesem), przedstaw starogrecki etos rycerski.

Hektor, książę trojański stawia się przed Skajską bramą nie zdradzając strachu przed starciem z niezwyciężonym Achillesem.Streszczenie (Iliada - fragmenty) Księga I Inwokacja.. Propozycja Hektora dotycząca postępowania przeciwnika z ciałem pokonanego odrzucona przez Achillesa.. Był uważany za najdzielniejszego obrońcę Troi.. 80% Odwołując się do podanego fragmentu "Iliady" (pojedynek Hektora z Achillesem), przedstaw starogrecki etos rycerski.. Spór bohaterów zaczął się od gniewu „Syna Dzeusa i Latony" Apolla; Agamemnon odmówił wydania w zamian za okup branki Chryzejdy - córki kapłana Apollina.Pojedynek Hektora z Achillesem.. 4.Charakterystyka Hektora Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego.Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.. Zacięta walka na miecze 9.. Ostatecznie dochodzi także do starcia z Hektorem, jednak zostaje ono przerwane przez Apollina.Jest odpowiedzialny.. Achilles rzuca włócznią w Hektora, lecz chybi 8.. Ciało zabitego zostaje zhańbione - Achilles ciągnie zwłoki za swym rydwanem, objeżdżają z triumfem mury miasta.Następują liczne starcia - najpierw pojedynek Achillesa z Eneaszem, którego przed śmiercią uratował Posejdon..

300.W fragmencie epopei Homera - „Iliadzie", w której to pojedynek toczy dwóch herosów, zauważamy dwa zupełnie odmienne charaktery.

Zaczęli walkę.Achilles rzuca strzałą, lecz nie trafia ona w Hektora, ponieważ schylił się on.. Apollo próbuje powstrzymać Hektora przed walką z Achillesem.. Dzeus rzuca dwa losy śmiercci - Achillesa i Hektora 6.. Wie Zeus nieśmiertelny, wiedzą insze bogi, Na którego z dwóch padnie śmierci wyrok srogi».. W bitwie trojańskiej mężczyźni działali w przeciwnych obozach: Hektor po stronie Troi, natomiast Achilles po stronie Achajów.. Podczas pojedynku bogowie przechylają szalę zwycięstwa na stronę Achillesa.. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.Pojedynek Achillesa z Hektorem Pogrążony w żałobie Achilles postanawia pomścić śmierć Patroklosa.. Hektor mówi, że Zeus nie objawił Achillesowi jego śmierci.. Dopiero Atena przemawiając do Achillesa muwi mu że nakłoni Hektora by zaczą walkę.Pojedynek Achillesa z Hektorem.. 83% Relacja pojedynku Hektora z Achillesem; 84% Relacja walki Hektora z Achillesem.. Hektor jest w stanie zdobyć się na poświęcenie najważniejszych wartości, łącznie z własnym życiem, jeśli wymagać tego będzie dobro ogółu.Jest to dziesięć scen - obrazów z życia.. Postać niejednoznaczna, którą targają sprzeczne namiętności.. Bohaterami są Achilles oraz Hektor, którzy z początku wydają się do siebie podobni, gdyż obaj są mężni, silni, obaj są nadprzyrodzonymi wojownikami.Hektor oznajmia Achillesowi, że nie boi się pojedynku.. Dba bardziej o dobro kraju niż o swoją sławę.. Achilles podobny do orła i Hektor do gołębicy przed pojedynkiem.Pallas Atena wspiera duchowo Achillesa, a następnie pod postacią Deifoba, brata Hektora, nakłania go do starcia z Achillesem.. Miał kochającą żonę i małego syna.. a) trzykrotne okrążenie miasta.. To wyrzekłszy, ofiary święte na wóz wkłada, 1280.. Po tych słowach rzuca włócznią w sam środek tarczy Pelidy i nie trafia w Achillesa.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego.. Najdzielniejszy wojownik grecki.. Hektor wyzywa Achillesa 7.. Hektor był młodym i silnym wojownikiem.Z mężnym do pojedynku Menelajem stanie.. Ucieczka Hektora przed Achillesem wokół Troi..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt